Çatı İzolasyonu

cati-izolasyonu2

Türkiye’nin büyük bir bölümünde çatı aktarma, çatı izolasyon, Çatı Oluk, Eksiz Yağmur Oluğu, Çatı Su Olukları, balkon kapama, çatı izolasyon çatı onarımı Sprey Poliüretan Köpük kısaca çatı yapımı işleri daha önceleri ağustos eylül ve ekim aylarında yapılıyordu. Ancak küresel ısınmanın etkisi, ağustos ayında tatilin sürmesi ve ramazan sebebi ile bu yıl çatı onarımı yoğunluklu olarak ekim Kasım aylarına kaydı. Yağışların neredeyse yok denecek kadar olması çatı alarmını geciktirdi. Kış öncesi çatı sorunlarını önceden haber verdi ve çatı aktarma ve çatı tamiri hızlandı. Yalıtım, ekolojik denge, hava kirliliğinin önlenmesi, enerji tasarrufu ve sağlıklı mekanların oluşturulması açısından önemlidir. Bir evin çatısı yalıtım işlevini yerine getiremeyecek hale geldiyse, çatı örtüsünde bazı hatalar mevcutsa yapıyı oluşturan diğer yapı elemanlarında da ciddi fonksiyonel bozukluklar meydana gelebilir. Size ” Çatınızı yağmurlar gelmeden uygun çatı fiyatları ile tamir ve tadilat ettirmenizi ve yakıt tasarrufundan faydalanmanızı öneriyoruz.

Çatı Aktarma Genelde Çatının Tamamıyla Elden Geçmesi Aynı Özelliklerde Çatı Ürünleri Kullanılarak Çatının Yenilenmesi İşidir.Çatı Aktarma kelimesi genelde kiremit çatılar’da yapılan uygulamalar için kullanılır. Çünkü diğer kaplamalar için Çatı Aktarması demek yanlış bir kelime seçimi olur. Diğer uygulamalar için Çatı Kaplama Değişikliği denilebilir.

Çatı Aktarmasında yapılan işler çatı omuz mahyaların sökülmesi, Çatı Kiremitlerinin kaldırılması, Çatı Derelerinin sökülmesi, Çürük tahtaların sökülmesi olarak adlandırabiliriz.

Çatı Aktarma uygulamasında ise, Sökülen Derelerin kelepçelerinin 50cm aralıklarla çakılması, Derelerin iniş ek maşon köşe gibi yardımcı montaj malzemelerinin kullanılarak sabitlenmesi montajının yapılması. Kiremit altına çuvallı ziftli muşamba’nın 10cm binili olarak serilmesi yada isteğe bağlı olarak ta membran çatı örtüsünün aynı şekilde uygulanması. Çatı Kiremitlerin dizimi ilk sıra ve dört sırada bir galvaniz tel ile telleyerek çivilenmesi veya kiremit özelliğine göre direkt olarak çivi ile sabitlenmesi. Çatı Kiremitlerinin dizimi sonrasında eksik kalan kiremitlerin yenisi ile tamamlanması. Çatı Omuz Mahyalarının dizimi yine eksik kalacak olan mahyaların yeni mahyalar ile tamamlanması. Çatı Mahyalarının kum çimento kullanılarak sıvanması. Çatı bacalarının izolasyonu, Çatı çıkış kapağı ve güvercinlik (kuşluk) ların izolasyon yalıtımının sağlanması, Çatı Aktarma uygulamasının sonlanması bu işler ile sonlanır.

 


Eksiz Oluk