Çatı Kaplama

Yapıları yağıştan, soğuktan ve sıcaktan korumak için en üst kısımlarına çatı kaplama uygulamaları yapılır. Çok eski zamanlardan beri uygulanmakta olan bu yöntemle yapıların su ve ısı izolasyonunun sağlanması amaçlanır. Çatının eğimi, bölgenin hava koşulları ve yapının sahiplerinin istekleri doğrultusunda pek çok farklı türde çatı kaplama sistemleri uygulanabilmektedir. Türüne göre bazı artıları ve eksileri olan bu sistemler şunlardır:Kiremit Çatı Kaplama

En yaygın uygulanan çatı kaplama türüdür. Kiremitin ana malzemesi olan kilin neredeyse her yerde bulunabilmesi dolayısıyla maliyeti daha düşüktür ve yaygınlığı daha fazladır. Uygulama yapılacak çatının eğimi gibi özelliklerine ve bölgenin iklim yapısına göre kullanılacak kiremit tipi çatı ustası ekibi tarafından belirlenir. Kiremit çatı kaplama uygulaması yapılabilmesi için çatıda merteklerin üzerine kiremit altı tahtası çakılır ve tahta kaplamanın üzerine membran su geçirmez örtü uygulanır.

Bitümlü Çatı Kaplamaları

Membran yalıtım malzemesi kullanılarak yapılan kaplama yöntemidir. Sıcak bitüm ve şalümo alevi ile uygulanan su izolasyonu malzemeleridir. Üst tarafında güneş ışınlarını yansıtacak malzemeler bulunur. Çatıya az yük bindirmesi özelliğiyle ön plana çıkan çatı kaplama malzemesidir.

Metal Çatı Kaplama

Kullanıldığı malzeme ve geometrik şekillerine göre farklı metal çatı kaplama malzemeleri bulunmaktadır. Bunların tümü dayanıklılık, kolay işlenebilirlik ve çatıya az yük bindirmesi gibi artılara sahiptir. Galvaniz saç, kurşun, çinko, bakır kullanılan malzemeler arasındadır. Malzemesi ucuzdur ve kolayca estetik bir çatı kaplama uygulaması yapılabilir, fakat şiddetli rüzgarların olduğu yerlerde dayanıklılığı az olmaktadır.

Polimer Çatı Kaplama

Ana malzemesi plastik olan bir çatı kaplama yöntemidir. Saydam ve opak malzemeler kullanıldığı için ışığın içeri girmesi sağlanır ve binanın ısınmasına katkısı olur. Fakat bu malzemelerin dayanıklılığı düşüktür.

Ahşap Çatı Kaplama

Ahşap malzemelerle yapılan çatı kaplama türüdür. Çok eskilerden beri kullanılmaktadır. Günümüzde estetik güzelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Ayrıca teknolojinin gelişmesiyle daha dayanıklı ve daha iyi çatı izolasyonu sağlar duruma gelmiştir.