Menü Kapat

Çatı Olukları

Çatı olukları, çatıların en uç kısmında bulunan ve çatı örtüsünden akan suların birikerek borular aracılığı ile tahliyesini sağlayan çatı elemanlarıdır. Zaman içinde yağmur, kar, rüzgar ve havada uçuşan çeşitli maddeler sebebiyle zarar gören çatı oluklarının düzenli olarak bakım ve onarımlarının yapılması gerekir. Özellikle üstü açık çatı oluklarının birkaç yılda bir sorun çıkarması normaldir. Çatı oluklarının bakım ve tamirlerinin ihmal edilmesi bir süre sonra ciddi sorunlara yol açacak, bina duvarlarına veya çatı altına sızan sular sebebiyle binanız zarar görmeye başlayacaktır. İhmal ile sarf edilmeyen para sorunun büyümesi ile katlanacak ve çok daha ciddi rakamlara ulaşacaktır.

Metal veya polimer malzemeden yapılan çatı olukları sıcak ve soğukta ısının etkisi ile büzüşüp genleştiği için bir süre sonra çatlaklar oluşmaya başlar. Diğer yandan ek yerlerindeki malzemenin yıpranması sebebiyle çatı oluklarında kopmalar meydana gelir. Bu durumun ihmali halinde kopma ve düşme dahi yaşanabilir. Şiddetli yağmurların görüldüğü bölgelerde çatı oluklarının hasarlı olması özellikle su sızıntısına sebep olur. Bina duvarlarının rutubetlenmesi yanında evlerin camlarının da sürekli kirlenmesi can sıkıcı olacaktır. Ayrıca sorunlu çatı olukları çatı altına da su sızıntısı yapacağı için çok daha ciddi sorunlar yaratır.

çatı oluk , çatı oluk fiyatları , en uygun fiyatlarla çatı oluk imalatı , çatı oluk fiyatları , eksiz çatı oluk , çatı oluk ustası , çatı ustaları