Çatı Tamiri

Çatı Onarımı ve Çatı Tamiri Tespiti Nasıl Yapılır ?

Bir çatıyı yapısını aslına uygun bırakarak bozmadan yeni bir çatı tamiri yapmak elbette sanılanın aksine zor bazende fiyatları hatalı yapılan yanlış çatı uygulamaları yüzünden pahalı çatı maliyetlerine çıkabilecek sayılabilecek spesifik bir uygulama şeklidir.

Teknik olarak bakıldığında yıpranmış bir çatı onarımı uygulaması yenisini yapmaya oranla kıyaslandığında daha fazla tecrübe ve uygulama tecrübesi gerektirken, yapılan analizlerde: bölgesel tamir metodlarının yaklaşık %50 lik bölümü hatalı şekilde yapılmaktadır.

Bu nedenleri gerçek anlamda sıralamak gerektiğinde eski bir çatı sisteminin düzenlenmesi ve onarılarak tamir uygulaması nasıl yapılır ? Çatı onarımı yaparken nelere dikkat edilmelidir dilerseniz inceleyelim !

a)Çok iyi şekilde yapılması lüzumlu olan çatı keşfi yapılacak bölgelerin tamiri sağlıklı ve kalıcı kılabilmesi açısından 1. önceliği oluşturur.

b) Düzgün tespit edilememiş eksiklikler ve çatı izolasyonu zaafiyetleri, gözden kaçan önemli detaylar çatı uygulamasının gidişatnı belirler.

c) Baca dipleri çatı işinde öncelik taşıyan detayı olarak izole edilip onarımı gereken en önemli hususlardan biridir.

d) Çatı sistemine bağlı olan derelerin durumu yağmur inişi bağlantıları da kontrol edilerek buradaki eksikliklerde tamir edilmelidir.

e) Durum tespiti kadar kullanılacak çatı malzemesinin kalitesi de tamir uygulamasının ömrünü belirleyecek etkenlerden olup çok büyük önem taşımaktadır.

f) Çatı sistemlerinin tavan arasındaki rutubete karşı önlem alınarak kullanılan, bitüm esaslı, kauçuk katkılı çatı sistemine zararlı olabilecek kimyasallar içermeyen çatı malzemeleri kullanılmalıdır.

g) Tamiri yapılacak zemin hazırlığı çatı üzerinde bulunan; kiremitlerin tamamı toplanılarak kaldırıldıktan sonra: Uygulamaya hazır tek bileşenli bir bitüm solüsyonu fırça tatbiki yöntem ile sürülmelidir.

h) Lokal çatı yapımı  sonrasında kullanıcılar için gerekli konfor koşullarını sağlayarak, % 100 sonuç alınabilecek  olması, uygulama tekniklerine vakıf olan bir çatı yapımı şirketinin tecrübeli çatı ustası kadrolarıyla yapmak harcanan emek ve bütçenin karşılığının alınması anlamına gelir.

ı) Çatı malzemesi kalınlığından ziyade çatı onarımı işinde yaşam dönemi maliyetlerinde meydana getirdiği değişimler değerlendirilmelidir.

i) Baca tamiri yapımında baca dipleri yüzeye kuvvetli bir şekilde yapışarak suya karşı dayanıklı bir film tabakası membran türü malzemeler ile oluşturumak amaçlanmalıdır.

Sonuçta çatı izolasyonu düzgün yapılmamış bina çatıları aşağıya sızma yolu ile rutubet, yoğuşma yolu ile rutubet, kılcal su yürümesi yolu ile rutubet ve zeminden sızan su yolu ile rutubete maruz kalarak en kısa zamanda binayı çürütmeye ve deforme olmasına sebep olmaktadır.